updated 9:15 AM CEST, Apr 14, 2024

2023 ŚwiętO Trzech Króli

6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce zwaną świętem Trzech Króli. Nazwa „Objawienie Pańskie” tłumaczy sens tej uroczystości. Jezus Chrystus objawia się światu, to znaczy, że przyszedł na ziemię nie tylko dla wybranego przez Boga narodu, ale dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i będą żyć. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.
Ewangelia (Mt 2, 1-12) nie nazywa

przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami oraz nie podaje ich liczby. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar nadano Mędrcom dopiero w IX w. i są one zupełnie dowolne, nie potwierdzone niczym. Herod, podejmując przybyłych Mędrców, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani, jako miejsce narodzenia Mesjasza, wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu złoto, kadzidło i mirrę. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą. Dary, jakie przynieśli Mędrcy małemu Jezusowi, mają swoje znaczenie. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra, balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć.
Tradycyjnie w święto Trzech Króli święcimy kadzidło i kredę. Po powrocie z kościoła święconą kredą piszemy nad drzwiami litery K+M+B lub C+M+B wraz z cyframi bieżącego roku. Litery na drzwiach świadczą o tym, że w domu mieszka rodzina chrześcijańska.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzona na początku roku kalendarzowego, jest świętem pełnym nadziei. Nie dość, że zarysowuje przed nami uniwersalność zbawienia, ale także otwiera nasze umysły na perspektywę eschatologiczną i pragnie ucieszyć znękane biedą tego świata serca wizją Królestwa Niebieskiego, gdzie Królem i jedynym Światłem jest Jezus Chrystus. Zbyt często zapominamy o Nowej Ziemi, którą przygotowuje nam Bóg, a zatrzymujemy się na tym świecie, tak jakby poza śmiercią już nic nie istniało.
Pójdźmy i my złożyć dary Jezusowi: złoto naszego życia, kadzidło naszych modlitw i mirrę naszego cierpienia. Pójdźmy tam, gdzie Jezus rodzi się każdego dnia, na ołtarzach naszych kościołów. Prośmy o błogosławieństwo dla rodzin. Wyznajmy wiarę, znacząc litery na drzwiach naszych domów i zadbajmy, żeby to była kreda poświęcona i przyniesiona z kościoła, a nie pożyczona od sąsiada. (Na podstawie: brewiarz.pl, niezbędnik.niedziela.pl)

FB

Godziny

Niedziele i Święta: 9:00 ; 12:00 ; 10:30 w kaplicy św. Alberta 

Dni Powszednie w Sanktuarium  1700  
W pierwszy piątek i sobotę godzina 1700

W okresie wakacyjnym Dni Powszednie w Sanktuarium  700; 730