updated 7:56 AM CEST, May 18, 2024

100-lecie Szkoły Podstawowej w Mniu ; Święcenie pól 2020 r.

100-lecie Szkoły Podstawowej w Mniu

 W 2020 roku przypada 100 rocznica powstania Szkoły Podstawowej w Mniu. Przetrwała ona aż do dzisiaj. Niestety, są plany zamknięcia tej placówki szkolnej.

Dnia 2 maja, o godzinie 8.30 w kaplicy p.w. Świętego Brata Alberta w Mniu została odprawiona Msza św. ze względu na piękną rocznicę. Musimy przyznać, że nie zawsze  znamy historię swojej miejscowości i niestety także kraju, dlatego rocznice są wspaniałą okazją do przypomnienia i odkrywania przeszłości. Ksiądz Proboszcz nawiązał w kazaniu do historii. Tak wiele pokoleń uczyło się w tej szkole i maja z niej wspomnienia. Mówił, że należy dziękować Bogu za te 100 lat, dziękować za pokolenia uczniów, nauczycieli i pracowników oraz zarządców tej placówki oświatowej. Dużo pięknych chwil tu spędzono i wspaniałych rzeczy przeżyto. Zostaną one na zawsze w pamięci. Ksiądz proboszcz wspomniał o książce, która powstała specjalnie tę rocznicę. Opisano w niej historię szkoły, losy ludzi i ich wspomnienia. Człowiek przeminie, a książka zostanie. Ci, którzy w przyszłości po nią sięgną dowiedzą się, że w Mniu była szkoła, tętniła życiem i ma swoją historię.

W dobie koronawirusa restrykcje rządowe ograniczają organizowanie licznych zgromadzeń. Zaplanowane huczne uroczystości trzeba odłożyć na później. Trudno dziś powiedzieć , jaki los czeka budynek szkolny, w którym tyle pokoleń uczniów się uczyło. Dziś wiemy jedno, że trzeba Bogu dziękować za 100 lat naszej szkoły i w Jego ręce złożyć wszystkie plany.                                                                                                                                                    MM

 Święcenie pól 2020 r.

 W poniedziałek, dnia 4 maja, o godzinie 9.00, w kaplicy p.w. Świętego Brata Alberta w Mniu została odprawiona Msza św. w intencji o dobre urodzaje i błogosławieństwo Boże dla wszystkich mieszkańców wsi. Po Mszy św. odbyło się poświęcenie pól.

Ksiądz Proboszcz powiedział interesującą naukę o miłości i miłosierdziu Bożym. Bez Bożej pomocy człowiek niewiele może. Żeby przetrwać w tym świecie, trzeba całą ufność złożyć w Bogu, zawierzyć Mu wszystkie sprawy. Mówił do zgromadzonych, że trzeba się modlić, trzeba z pokorą kierować ku Bogu swe prośby, na przykład o deszcz, ponieważ grozi nam susza, a co za tym idzie – klęska nieurodzaju. Trzeba wielbić Boga całym sercem, bo Miłosierdzie Boże jest przeogromne, a skarby łask nieprzebrane. Zaufajmy Miłosiernemu Bogu – czuwajmy i módlmy się, a będziemy wysłuchani.

W tym pięknym miesiącu maju poprzez wstawiennictwo Matki Bożej wypraszajmy potrzebne nam łaski, uczestnicząc w nabożeństwach majowych. Matyja jest najczulszą z matek i najlepszą pośredniczką łask.

Dnia 4 maja ma swoje święto święty Florian – patron strażaków. Wszystkim strażakom składamy najlepsze życzenia: Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej i patrona św. Floriana oraz zdrowia. Niech święty Florian otoczy ich szczególną opieką, a i nam wszystkim wyprosi potrzebne łaski, na przykład obfity deszcz z nieba.

                                                                                                                                                           MM

Godziny

Niedziele i Święta: 9:00 ; 12:00 ; 10:30 w kaplicy św. Alberta 

Dni Powszednie w Sanktuarium  1700  
W pierwszy piątek i sobotę godzina 1700

W okresie wakacyjnym Dni Powszednie w Sanktuarium  700; 730