Święto Królowej Polski 3 Maja
- Napisane przez Administrator
- Dział: Aktualności
Dnia 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w roku 1924. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną Patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem. Dzień 3 maja jako uroczystość NMP Królowej Polski nie jest
przypadkowy. Wybrano go, aby podkreślić nierozerwalną łączność tego święta z uchwaloną 3 maja 1791 r. pierwszą polską Konstytucją.
Naród polski od wieków wyjątkowo czcił Maryję jako swoją Matkę i Królową. Maryja była patronką polskiego rycerstwa, często i mieszczanie zdobili swoje kamienice wizerunkami Matki Bożej, by mieć w Niej obronę. Bardzo wiele przydrożnych kapliczek poświęcano Maryi. Na terenie Polski znajduje się kilkadziesiąt dużych i znanych sanktuariów maryjnych. W maju Polacy tłumnie gromadzili się na nabożeństwach majowych, a wszystkie maryjne święta były szczególnie obchodzone. Niech nasza część dla Matki Najświętszej nie będzie tylko zwyczajem czy tradycją, ale niech przejawia się w naszym życiu i postępowaniu. A najlepszym przejawem czci Matki Bożej jest naśladowanie Jej cnót i podążanie drogą, którą wskazuje Jej Syn. (brewiarz.pl) FB
