updated 7:56 AM CEST, May 18, 2024

Dożynki Parafialne 2023

„Plon niesiemy, plon, przed swej Matki tron; (…) plon niesiemy, plon, Bożym dziełem on.”
W niedzielę, 3 września 2023 r. świętowaliśmy dożynki parafialne. Na dziękczynną Mszę Świętą o godz. 1200 przybyły delegacje poszczególnych wsi z chlebami i wieńcami dożynkowymi. Na progu świątyni powitał je ks. proboszcz, który też pobłogosławił własnoręcznie przygotowane wieńce. Następnie miało

miejsce uroczyste wprowadzenie delegacji wioskowych, które udały się w procesji dookoła świątyni, a po wejściu do kościoła, ustawiły swoje wieńce dożynkowe na prezbiterium. Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Napiórkowski, a koncelebrował ks. Mieczysław Rzepniewski z Klich.
Ksiądz proboszcz zwrócił uwagę, że dzisiejsze święto przypomina nam o wdzięczności za otrzymane dobro. Dziękować Bogu jest rzeczą słuszną i potrzebną, winniśmy to czynić każdego dnia. Rolnik robi, co w jego mocy, aby plony były jak najwyższe. Wiemy jednak, że nie wszystko zależy od naszej pracy. Bez Bożego błogosławieństwa nawet najlepsze starania nie zagwarantują nam oczekiwanych efektów. Widzimy wszyscy, jak świat wokół się zmienia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu każdy, kto mieszkał na wsi, zajmował się rolnictwem, ono zapewniało rodzinom byt. Dzisiaj, mimo że praca na roli nie jest już tak ciężka jak kiedyś i daje większą opłacalność, rolników na wsi pozostało już niewielu. Dziękujemy Bogu, że są jednak jeszcze ludzie, którzy ze względu na miłość do ziemi, szacunek do tradycji i pracy przodków, nie zważając na nieprzewidywalność pogody i warunków rynkowych, podejmują trud pracy na roli. To dzięki naszym gospodarzom mamy pożywienia pod dostatkiem. Nie marnujmy tych Bożych darów, nauczmy się szanować i oszczędzać żywność. Wojna na Ukrainie uświadomiła wielu ludziom, że silne i dobrze wyposażone wojsko jest potrzebne. Oby nie doszło do takiej sytuacji, że dopiero głód uzmysłowi społeczeństwu, jakim dobrodziejstwem jest dostatek pożywienia. Módlmy się, aby nigdy nie zabrakło nam chleba oraz by praca rolników była szanowana i należycie wynagradzana.
Po Liturgii Słowa delegacje wioskowe w procesji z darami złożyły na ręce ks. proboszcza chleby dożynkowe, kwiaty i różnorodne dary ziemi. Wszystko to zostało złożone przed ołtarzem, jako dar naszej wspólnoty parafialnej, która dziękuje dobremu Bogu i Matce Bożej Domanowskiej za błogosławieństwo w pracy na roli i jej owoce. Po Mszy Świętej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna wokół kościoła. Parafialne święto plonów uświetnił zespół „Mianka”, który jeszcze przed rozpoczęciem Mszy Świętej tradycyjnymi pieśniami dożynkowymi wprowadził zgromadzonych w atmosferę uroczystości oraz towarzyszył nam swoim śpiewem w trakcie Liturgii. Po Mszy Świętej przed kościołem można było nabyć tomiki poezji ks. Mieczysława Rzepniewskiego. Tradycyjnym zakończeniem dożynek parafialnych było wspólne dzielenie się chlebem z życzeniem, aby nigdy nam go nie zabrakło.
Delegacja z wieńcem z Domanowa będzie reprezentować naszą parafię na dożynkach diecezjalnych, które odbędą się 9 września w Łubinie Kościelnym.                             FB

Godziny

Niedziele i Święta: 9:00 ; 12:00 ; 10:30 w kaplicy św. Alberta 

Dni Powszednie w Sanktuarium  1700  
W pierwszy piątek i sobotę godzina 1700

W okresie wakacyjnym Dni Powszednie w Sanktuarium  700; 730